انتقاد مرکزی اقتصاد اقتصادی بانک مرکزی

انتقاد: مرکزی اقتصاد اقتصادی بانک مرکزی سرمایه گذاری اقتصادی بانک سپرده گذاری

گت بلاگز اخبار اجتماعی دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد ، مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه

نمایندگان استان های آذربایجان غربی و شرقی ضمن ابراز نگرانی از اوضاع بحرانی دریاچه ارومیه، به بیان راه حل هایی جهت نجات این دریاچه مهم و استراتژیک پرداختند.

دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد ، مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه

مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه/ دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد

عبارات مهم : دریاچه

نمایندگان استان های آذربایجان غربی و شرقی ضمن ابراز نگرانی از اوضاع بحرانی دریاچه ارومیه، به بیان راه حل هایی جهت نجات این دریاچه مهم و استراتژیک پرداختند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از منزل ملت، این روزها دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین دریاچه داخلی کشور عزیزمان ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا حال و روز خوبی ندارد و به نوعی دریاچه در حال احتضار است.

دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد ، مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه

با روی کار آمدن دولت یازدهم، دستگاه محیط زیست جهت احیای دریاچه ارومیه نسخه های متعددی را تجویز کرد، از بستن چاه های کشاورزی منطفه گرفته تا اصلاح الگوی کشت، مدیریت مصرف آب، هدایت اشتغال از بخش کشاورزی به صنعت و خدمات، ورود فاضلاب به دریاچه.

اما با وجود کارها بسیار و صرف اعتبارات از حوزه های مختلف، دریاچه ارومیه نه تنها احیا نشده بلکه در شرایط کنونی اوضاع بدتری نسبت به گذشته دارد که بسیاری از کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس علت بروز این مسئله را عملکرد ضعیف ستاد احیای دریاچه ارومیه می دانند.

نمایندگان استان های آذربایجان غربی و شرقی ضمن ابراز نگرانی از اوضاع بحرانی دریاچه ارومیه، به بیان راه حل هایی جهت نجات این دریاچه مهم و استراتژیک پرداختند.

حال تعدادی از نمایندگان دو استان آذربایجان غربی و شرقی به تشریح آخرین اوضاع دریاچه ارومیه و کارنامه دستگاه ها در نجات این نگین ارزشمند پرداخته اند.

دریاچه ارومیه در یک قدمی نابودی کامل/ طرح احیای دریاچه ارومیه از روی کاغذ فراتر نرفته است

همایون هاشمی با اشاره به اقداماتی که تاکنون جهت احیای دریاچه ارومیه انجام شده است هست، گفت: مجموعه اقداماتی که جهت احیای دریاچه ارومیه پیش از این وعده داده شده است بود، از سطح نگارش طرح روی کاغذ عبور نکرده، هرچند اقداماتی نیز همچون انتقال آب از رودخانه زاب در حال انجام است.

هاشمی ادامه داد: یکسری اقداماتی هم جهت کم کردن مصرف در بخش کشاورزی قرار بوده به صورت آبیاری تحت فشار انجام شود که عمدتا به آخر نرسیده هست، کمااینکه در روزهای اخیر آقای دکتر لاریجانی نیز در این مورد تذکر داده بود، که باید وزارت جهاد کشاورزی تحقق این مهم را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.

دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد ، مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه

وی با یادآوری اینکه دریاچه ارومیه در شرایط کنونی از اوضاع مطلوبی برخوردار نیست و در این مورد نگرانی جدی وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون به سمت تخریب و نابودی کامل دریاچه پیش می رویم، بنابراین اوضاع این دریاچه نه تنها بهتر نشده، بلکه بدتر هم شده است هست، به همین علت بارها از معاون اول مدیر جمهور درخواست کرده ایم که با قید فوریت یک نشستی را برگزار کند، تا اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی بتوانند پرسشها خود را در این حوزه مطرح کنند.

هاشمی با بیان اینکه امسال کم کردن بارندگی نیز نسبت به مقطع زمانی سال گذشته روی پیشرفت شرایط بحرانی دریاچه ارومیه اثرگذار بوده است که خود محل نگرانی هست، یادآورشد: در نشستی که با مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه داشتم، از عدم تخصیص به موقع بودجه جهت اجرای برنامه ها و طرح های متعددی که دارند، گلایه داشتند، بنابراین می توان گفت، تاکنون هیچ اقدام اثرگذاری در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام نشده است.

نمایندگان استان های آذربایجان غربی و شرقی ضمن ابراز نگرانی از اوضاع بحرانی دریاچه ارومیه، به بیان راه حل هایی جهت نجات این دریاچه مهم و استراتژیک پرداختند.

نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دریاچه دارای یک حوزه آبریز است خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که مردم مناطق اطراف ارومیه را متضرر ساخته، مربوط به کارها سختگیرانه ای است که در فاصله ششصد کیلومتری از دریاچه ارومیه در شهر تکاب در جهت مسدود کردن چاه های کشاورزی با عمق کم و عمر بیش از پنجاه سال صورت گرفته هست، و این در حالی است که، این قبیل کارها هیچ تاثیری در احیای این دریاچه نداشته و تنها آب سطحی که کشاورزان جهت گذران زندگی خود از آن استفاده می کنند را محدود می کند، ولی با کشت گیاهانی در اطراف دریاچه که نیاز به آب زیادی دارند، یا ایجاد ویلاهایی که دارای استخر هستند، برخورد نمی کنند.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اعمال این نوع سیاست باعث شدت یافتن نارضایتی بین مردم شده است و انجام این قبیل کارها کاملا غیرکارشناسانه، شائبه دار، فرمایشی و تبعیض آمیز است که عمدتا جنبه تبلیغاتی دارد.

دومین دریاچه شور دنیا به تاریخ می پیوندد ، مرگ تدریجی در انتظار دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه به حال خود رها شده است است/ برنامه های احیای دریاچه ارومیه جزیره ای و فاقد پیوست اجتماعی است

احمد علیرضا بیگی با بیان اینکه تاکنون کارها موثری در جهت احیای دریاچه ارومیه صورت نگرفته و اوضاع این دریاچه نسبت به سال های قبل بحرانی تر شده است هست، گفت: اغلب اقداماتی که در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام شده، جزیره ای بوده و فاقد پیوست های اجتماعی هست، در حالی که باید جهت تامین معیشت افرادی که ساکن حاشیه این دریاچه هستند نیز باید نسخه ای تجویز شود که این برنامه در شرایط کنونی موجود نیست.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تا زمانی که پیوست اجتماعی و برنامه ای جهت تامین معیشت مردم حاشیه دریاچه ارومیه تدوین نشده، طبیعی است که اقداماتی که در جهت احیای دریاچه انجام شود، موثر نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در لایحه بودجه ۹۷ اعتباراتی جهت احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته نشده است تصریح کرد: بر اساس اعتبارات تخصیص یافته ای نیز که در گذشته مدیر جمهور از آن خبر می داد، طرحی جهت احیای دریاچه ارومیه بسته نشده و نتیجه ای به دست نیامده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم اکنون نیازمند تدوین برنامه ای جامع در جهت احیای دریاچه ارومیه هستیم که مهم تر از همه آینده نگری برنامه ای در جهت اصلاح اوضاع زندگی مردم این مناطق هست، چراکه هنگامی که وقت کشاورزی را از آنها می گیریم یا محدودیت هایی را در این زمینه بر آنها تحمیل می کنیم، مورد نیاز است که اقداماتی نیز جهت تامین معیشت آنها انجام دهیم، نه اینکه با تنگ کردن معیشتشان آنها را به امان خدا رها کنیم که ناچار جهت انجام مشاغل کاذب به سایر شهرها مهاجرت کنند.

انتقال آّب از دریاچه وان ترکیه راه نجات دریاچه ارومیه/ هجوم طوفان نمک به شهرهای تهران، قزوین، زنجان و اردبیل

روح الله حضرت پور گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه مبالغی که به این ستاد تخصیص داده شده است داده شده، بدون هیچ کار کارشناسی هزینه می کند، گفت: هم اکنون ششصد هکتار کنار دریاچه ارومیه گونه ای از گیاه های را کاشته اند که نیاز به مصرف آب زیادی دارد و چاه های غیر قانونی در این مناطق ایجاد کرده اند که میزان آب برداشتی آنها برابر با مصرف آب مورد نیاز صد دِه است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه مرده هست، ادامه داد: مدیر جمهور در سال ۹۲ وعده هایی در جهت احیای دریاچه داده و در همان سال ها اعتباراتی را نیز به این مهم تخصیص داده شده است داد، ولی در لایحه بودجه ۹۷ هیچ ردیف بودجه ای را جهت تحقق این مهم درنظر نگرفته هست، مبالغی نیز که پیش از این بای احیای این دریاچه تخصیص داده شده است بود، بخشی از آن به وسیله آقای کلانتری در ماده ۱۰ و توسعه صندوق ملی آورده و بخش دیگر آن را نیز در سایر حوزه ها تقسیم کرده هست، بنابراین مشخص نیست بودجه هایی که به احیای این دریاچه تخصیص یافته بود در کجا هزینه شده، که مورد نیاز است در گام اول در این مورد جهت مردم براق سازی شود.

وی با یادآوری اینکه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از اوضاع دریاچه ارومیه دیدار کردند و پرسشها را از نزدیک بررسی کردند، خاطرنشان کرد: تاکنون جهت لایه روبی دریاچه ارومیه هیچ بودجه ای تخصیص داده نشده هست، که بی توجهی به این امر باعث می شود با یک بارش اندک نیز در این مناطق سیل به راه بیفتد، کمااینکه پیش از این نیز این اتفاق افتاده بود.

حضرت پور یادآورشد: اگر این عنوان از قبل مدیریت شده است و رودخانه ها لایه روبی شده است بودند، همان میزان آبی که جاری شده است بود به دریاچه ارومیه می ریخت، ولی به علت عدم توجه به این مهم، میزان آب جاری شده، در زمین های کشاورزی و روستاها جمع شد که در پی آن حدود صدمیلیارد تومان خسارت به محصولات کشاورزی وارد شد، از سوی دیگر خسارت زیادی به مسکن روستاییان وارد آمد، بنابراین برطرف این مسئله نیازمند یک برنامه ریزی دقیق است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه هم اکنون جهت تامین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه در حال کانال کشی از رودخانه زاب هستند، ولی چهار سال آینده این میزان آب وارد شده است به دریاچه نمی تواند راهگشا باشد، تاکید کرد: عالی ترین راه جهت احیای دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه وان ترکیه است که به علت زیاد کردن آب به محصولات کشاورزی این کشور آسیب می رساند، و تحقق این مهم نیز نیازمند مشورت مسئولان این دو کشور یعنی کشور عزیزمان ایران و ترکیه است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر دریاچه ارومیه خشک شود از قزوین، زنجان، اردبیل تا پایتخت کشور عزیزمان ایران در پی وزش طوفان نمک با پرسشها زیست محیطی بسیاری مواجه می شوند، بنابراین دولت باید بودجه ای جهت احیای این دریاچه تخصیص داده شده است دهد و با استفاده از کارشناسان و متخصصان بین المللی این معضل مهم را برطرف سازد.

واژه های کلیدی: دریاچه | ارومیه | برنامه | دریاچه | کشاورزی | برنامه ریزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog